“Allah’ı zikretmek, O’nun emirlerini hayatımızın bir parçası haline getirmektir”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Sabah Namazı Buluşması”nda Ankaralılarla bir araya geldi.

Hacıbayram Camii’nde düzenlenen programda, sabah namazını kıldırdıktan sonra bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, kalplerin cilasının Allah’ı zikretmek olduğunu söyledi.

Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın “Beni zikredin Ben de sizi zikredeyim” buyurduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, “Demek ki Rabbimizin bizi hatırlaması, bize bağlı. Biz O'nu zikredeceğiz, O'nu hatırlayacağız ki Rabbimiz de bizden razı olsun” dedi.

Başkan Erbaş, başka bir ayette ise “Ey nefsini kötülüklerden arındırmış kişi, Rabbin senden, sen Rabbinden razı olarak O’na dön” buyurulduğunu ifade ederek, “Kulun Rabbinden razı olması demek; ‘Namaz kıl ey kulum, tamam ya Rabbi kılıyorum.’ demesidir. ‘Oruç tut ey kulum, tamam ya Rabbi tutuyorum.’, ‘Faiz yeme ey kulum, yemiyorum ya Rabbi.’, ‘Zina etme ey kulum, etmiyorum ya Rabbi.’ demesidir. Emirlerini titizlikle yerine getirmesi, nehiylerinden de titizlikle kaçınması demektir. İşte böyle dediği zaman Allah da ondan razı olur” diye konuştu.

Zikir yapmanın hem dille Allah’ın isimlerini anmak hem de O'na olan kulluğun farkında olmak olduğunu belirten Başkan Erbaş, “Allah'ı zikretmek, dilimizle kalplerin cilası olan Kelime-i Tevhid, Kelime-i Şehadet, Subhanallah gibi ifadeleri ve O'nun esmasını zikrederek kulluğumuzu yerine getirmek. Kul olduğumuzu belirtmek. O'nun bütün emirlerini her an zihnimizde canlı tutmak ve hayatımızın bir parçası haline getirmektir” ifadelerini kullandı.

En yeni içerikler ve güncel videolar için kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Sosyal Medya'da Diyanet İşleri Başkanlığı
►Web Sitemiz http://www.diyanet.gov.tr
►Facebook http://www.fb.com/diyanetbasin
►Twitter http://www.twitter.com/diyanetbasin

Sosyal Medya'da Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş
►Facebook http://www.fb.com/dibalierbas
►Twitter http://www.twitter.com/dibalierbas
►Instagram : http://instagram.com/dibalierbas